Vařené, pečené, příloha i hlavní jídlo

Brambory k nám sice dorazily až z Jižní Ameriky, ale v naší kuchyni natolik zdomácněly, že si bez nich náš jídelníček dnes nedovedeme představit. Jíme je vařené, pečené, fritované v podobě hranolků, bramborových knedlíků nebo kaše. V České republice se pěstuje přes sto druhů brambor, ne všechny se však hodí na konkrétní způsob zpracování. Rané odrůdy se snadno loupou, mají menší podíl škrobu, ale obsahují více vody a bílkovin. Polorané se hodí k delšímu skladování, s pozdními odrůdami se setkáváme při průmyslovém pěstování. Písmenem A se označují brambory s pevnou dužinou, obvykle se nerozvaří a nemoučnatí. Hodí se na přípravu salátů, na loupačku nebo pro gratinování. Ve skupině B jsou brambory s univerzálním využitím jako příloha, mohou se vařit, péct, restovat, přidávat do guláše, polévek nebo těsta. Varný typ C je vynikající na přípravu kaše nebo knedlíků, protože má moučnatou dužinu, drsnější slupku, vyšší obsah škrobu a při vaření má tendenci se rozpadat. Před vařením, smažením a pečením se oškrábané a nakrájené brambory důkladně proplachují ve studené vodě, aby se z nich vyplavilo co nejvíce škrobu. U některých bramborových jídel, například kaše, se promývání vynechává, protože škrob je pro výsledek vaření žádoucí.

K přípravě dokonalých hranolků se hodí škrobovité brambory, propláchnou se, poté povaří v neosolené vodě a nadvakrát se smaží. Mezi jednotlivými fázemi se chladí, aby s z brambor odpařila přebytečná vlhkost. Jedině tak jsou hranolky uvnitř stále měkké a zároveň křupou. Brambory s nízkým obsahem škrobu dobře drží tvar, je vhodné je vložit do studené vody a postupně uvést do varu. Brambory se používají i k zahuštění omáček nebo polévek.

Gastronomické provozy jako jsou restaurace, jídelny a nemocnice často odebírají brambory již upravené pro přípravu jídel, a to syrové nebo vařené, vakuově balené. Loupané brambory jsou někdy i nakrájené na plátky, čtvrtky nebo kostičky. Dodavatelem takto upravených brambor je například firma Jankaj z Nového Bydžova.